Premiowanie elektromobilności w praktyce
Podmioty publiczne decyzją ustawodawcy zostały wytypowane do oddziaływania na rozwój elektromobilności oraz gazomobilności. Obowiązujące regulacje Ustawy z 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych dają gminom m.in. możliwość utworzenia Strefy Czystego Transportu, która swym zasięgiem może obejmować drogi pozostające w zarządzie gminy.
Gminy oraz inne podmioty publiczne mogą oddziaływać na rozwój elektromobilności i gazomobilności również w ramach postępowań o udzielenie zamówień publicznych.
Pozacenowe kryteria oceny ofert
Instrumentem służącym premiowaniu w ramach postępowań o udzielenie zamówień publicznych określonych rozwiązań są pozacenowe kryteria oceny ofert. „Istotą każdego kryterium oceny ofert jest umożliwienie Zamawiającemu wartościowania ofert pod kątem stopnia spełniania jego oczekiwań opisanych w SIWZ. Innymi słowy, oferty otrzymują liczbę punktów w kryteriach oceny ofert w zależności od tego, jak bardzo wpisują się w preferencje Zamawiającego. Najłatwiej jest wyjaśnić ten mechanizm na przykładzie kryterium cenowego, w którym ocena sprowadza się do przyznania największej liczby punktów ofercie z najniższą ceną.
Nie inaczej jest jednak w kryteriach pozacenowych, które dotyczą innych niż cena preferencji Zamawiają...