Prezentacja rozwiązań irlandzkich w energetyce odnawialnej
Irlandia jest jednym z krajów Wspólnoty Europejskiej, który bardzo skutecznie wspiera rozwój energetyki odnawialnej. U podstaw dynamicznego rozwoju alternatywnych źródeł energii leży dobra strategia kraju, w której odnawialne źródła energii (OZE) na stałe wpisano w plany zrównoważonego rozwoju kraju.
W Irlandii przestano patrzeć na nowe technologie w energetyce jedynie przez pryzmat kosztów, ale zwrócono uwagę na wielowymiarowe korzyści. Oprócz pozytywnego wpływu OZE na środowisko naturalne na zielonej wyspie, dostrzeżono ich korzystny wpływ na inne dziedziny życia, takie jak nauka i innowacja (w badania nad nowymi technologiami w energetyce angażuje się lokalne uniwersytety), rynek pracy (inwestycje w energetykę odnawialną są wieloletnim źródłem nowych miejsc pracy – szacunkowo do 2020 r. zostanie ich stworzonych 250 tys.), ekonomiczne (pozwalają uniezależnić się od importu drożejących paliw kopalnych).
Skuteczna polityka państwa wspierania energetyki odnawialnej daje w Irlandii wymierne efekty. Do 2010 r. 15% energii elektrycznej będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych, a do 2020 r. aż 33%. Podstawowym odnawialnym źródłem jest energia wiatru. Do połowy 2008 r. zostały zainstalowane 74 turbiny o łącznej mocy 855 MW. Do końca, 2009 r., zgodnie z rządowymi planami, moc zainst...