Jednym z głównych celów polityki energetycznej Polski jest zapewnienie trwałego zaopatrzenia w energię, spełniając wymogi związane z ochroną środowiska przy jednoczesnym wzroście gospodarczym. Celem strategicznym polityki państwa jest zwiększenie wykorzystania odnawialnych zasobów energii i uzyskanie 7,5-procentowego udziału energii z OZE w bilansie energii pierwotnej w 2010 r.
Do głównych barier rozwoju sektora energetyki odnawialnej należy zaliczyć uwarunkowania ekonomiczne. Dla wyrównania konkurencji, w tym poprawy relacji ekonomicznych energetyki odnawialnej w stosunku do całego sektora energetyki, należy wesprzeć finansowo inwestycje w OZE.
Na realizację Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” (PO IiŚ) na lata 2007-2013 zostanie przeznaczonych 26 054,7 mln euro. Ze środków UE będzie pochodziło 21 275,2 mln euro (w tym ze środków Funduszu Spójności – 18 927,6 mln euro oraz z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – 2 347,6 mln euro), a z publicznych środków krajowych – 3 754,5 mln euro.
Instytucją Zarządzającą PO IiŚ jest minister właściwy ds. rozwoju regionalnego, który wykonuje swoje funkcje przy pomocy Departamentu Koordynacji Programów Infrastrukturalnych w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Tekst Po IiŚ został obecnie skierowany do Komitetu Rady Ministrów. Po akceptacji Rady Ministrów treść projektu Programu zostanie skierowana do konsultacji społecznych. Obecny zakres priorytetów i działań stanowi...