Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, obowiązek zadbania o zwierzęta bezdomne spoczywa na gminach. W przepisach nie sprecyzowano jednak ram finansowania ani sposobów postępowania dla gminy, a urzędy gmin twierdzą, że w ich budżetach nie ma miejsca na finansowanie takiej pomocy.

Poznań jako wielka aglomeracja miejska boryka się z problemem bezdomnych kotów i psów, z których jednak tylko pewna trafia do schroniska.

Stan aktualny
Schronisko miejskie zajmuje obszar 1 ha i może pomieścić kilkaset psów i kilkadziesiąt kotów wymagających opieki (choć liczba zwierząt bezdomnych jest wielokrotnie wyższa). Utrzymanie schroniska kosztuje miejski budżet ok. 1 mln zł (dane z 2004 r.), do tego dochodzą środki ze sprzedaży zwierząt i pomoc materialna zaoferowana przez sponsorów. Schronisko nie posiada np. pomieszczeń służących do kwarantanny chorych kotów. W boksach przebywa po kilka psów (trzeba jednak przyznać, że przed remontem było jeszcze ciaśniej), a w „kociarni” – całe grupy kotów. Istnieją też prywatne organizacje i przytuliska, wyręczające gminy z ich obowiązku, należy do nich np. Fundacja „Zwierzęta i my”, przeprowadzająca sterylizacje i zapewniająca opiekę bezdomnym psom i kotom.

Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, obowiązek zadbania o bezdomne zwierzęta spoczywa na gminach.

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?