Wytwórcy energii elektrycznej z instalacji OZE mają wiele prawnych wątpliwości, związanych z zasadami funkcjonowania nowego systemu wsparcia OZE.

Niejasności te pojawiły się po kolejnej nowelizacji pierwotnych przepisów Ustawy z 20 lutego 20015 r. o odnawialnych źródłach energii1 (dalej u.o.z.e.).

Obowiązujące od 1 lipca 2016 r. przepisy u.o.z.e. wprowadzają wiele instrumentów prawnych bezpośrednio dotyczących instalacji OZE wytwarzających energię elektryczną z biogazu rolniczego, co stało się powodem wzrostu zainteresowania inwestorów budową nowych instalacji OZE zasilanych biogazem rolniczym. Ogólne ożywienie tego podsektora OZE spowodowało, że inwestorzy poszukują najdogodniejszych warunków inwestycyjnych oraz zastanawiają się nad możliwością wykorzystania wskazanych w przepisach u.o.z.e. instrumentów wspierania prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. W tym kontekście należy wskazać, że nowelizacja przepisów u.o.z.e., która weszła w życie 1 lipca 2016 r., zawiera wiele korzystnych rozwiązań, dedykowanych właśnie instalacjom OZE wykorzystującym jako paliwo jedynie biogaz rolniczy.

Wydaje się, że podmiotami najbardziej przygotowanymi do wykorzystania nadarzającej się okazji do inwestycji w biogazowe jednostki wytwórcze są podmioty już prowadzące w tym zakresie działalność gospodarczą. Doprecyzowując zatem to spostrzeżenie, wytwórcy ci, dysponując szczegółową wiedzą technologiczną na temat wytwarzania ...