Układ stosunków wodnych w hydrosferze nie jest stały, lecz podlega ciągłym zmianom i przeobrażeniom. Każda ingerencja w obieg wody, zarówno bezpośrednia, jak i pośrednia, wywołana przez czynniki naturalne lub przez człowieka, powoduje zakłócenia w dotychczasowym układzie obiegu wody. Przykładem może być dolina Warty, przez wieki zagospodarowywana na różne cele gospodarcze.

Od ponad 25 lat przygotowywane są różnego typu opracowania programowe dotyczące z jednej strony wykorzystania Warty dla celów gospodarczych, a z drugiej – ochrony zasobów przyrodniczych związanych z jej doliną. Jak dotąd miały one charakter wyłącznie teoretyczny, bowiem zawarte w nich propozycje nigdy nie zostały do końca zrealizowane. Ograniczano się wyłącznie do wykonania zadań cząstkowych, niekiedy całkowicie błędnych z punktu widzenia nie tylko ochrony środowiska przyrodniczego, ale także ochrony przeciwpowodziowej.
 
Masterplan dla dorzecza Warty
W latach 1991-1992 ocena aktualnej sytuacji środowiska przyrodniczego oraz prezentacja głównych problemów dorzecza Warty przedstawiona została w masterplanie dla dorzecza Warty1, koordynowanym przez Fundację „Warta” w Poznaniu. Dokument ten analizował m.in. stan zagospodarowania i możliwości pełnej ochrony jej dorzecza oraz podkreślał przyrodniczą wartość doliny tej rzeki i jej znaczenie dla systemu ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?