Przestrzenny charakter danych związanych z projektowaniem, eksploatacją i modernizacją elementów infrastruktury miejskiej, w tym także sieci wodociągowych i kanalizacyjnych stanowi nierzadko o opłacalności ekonomicznej zastosowania narzędzi informatycznych wykorzystujących GIS. 

Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych w ubiegłym roku, ponad połowa dużych przedsiębiorstw wodociągów i kanalizacji w Polsce jest na etapie wdrażania systemów GIS [1]. Pozostała część dużych przedsiębiorców i znaczna część średnich rozważa natomiast decyzję o podjęciu takiego działania. W obliczu powyższych faktów zagadnienia dotyczące możliwości i korzyści płynących ze stosowania tych systemów są przedmiotem wielu dyskusji i debat zarówno o charakterze użytkowo-praktycznym, jak również stricte naukowym. Równolegle podejmuje się też tematy dotyczące trudności, które pojawiają się na poszczególnych etapach wdrażania GIS.
Ponad 25% działań programistycznych jest przerywanych, a w ponad 50% przypadków przedsięwzięć informatycznych przekraczane są ich terminy i budżety [2]. Jeżeli dodatkowo uwzględni się fakt, iż użytkownikami tych systemów są najczęściej nie-informatycy, to waga wstępnego etapu wydaje się być szczególnie istotna.
W ramach określenia wymagań dotyczących p...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?