Problemy z infrastrukturą w planach miejscowych
Zarówno w ustawie o planowaniu przestrzennym, jak i w przepisach prawa dotyczących zasad planowania infrastruktury komunalnej istnieją narzędzia sterowania rozwojem jednostek osadniczych. Dlaczego zatem gminy ich nie wykorzystują?
„Jestem za taką małą dyktaturą w planowaniu miast. Bo na razie to u nas szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie. A za kilka lat wyraźnie zobaczymy skutki tej wolności, czyli niespotykany bałagan… Trudno jest odpowiadać za przestrzeń przy tym systemie prawnym” – to cytat z wypowiedzi Krzysztofa Cesara w wywiadzie udzielonym w lokalnym wydaniu „Gazety Wyborczej”. W maju br., po 15 latach sprawowania funkcji dyrektora Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu, zrezygnował on z zajmowanego stanowiska, mimo uznania, jakim cieszył się w środowisku zarówno poznańskich urbanistów, jak i miejskich władz.
Krajobraz w okolicy metropolii
W jednej z podpoznańskich gmin mieszka dziś ok. 15 tys. mieszkańców. Od 2000 r. Rada Gminy uchwaliła kilkadziesiąt miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Na rysunkach wielu planów opracowanych przed lipcem 2003 r. nie wyznaczono układu ulic, podziałów działek, terenów usług, szkół czy osiedlowej zieleni. Nie ma w ogóle naniesionej sieci infras...