Zawarty w rozporządzeniu wymóg selektywnego zbierania komunalnych odpadów ulegających biodegradacji, w tym zwłaszcza bioodpadów, skutkuje koniecznością postawienia pytania o sposób klasyfikowania tej niejednorodnej przecież grupy odpadów.

Przepisy dotyczące postępowania z odpadami biodegradowalnymi, zawarte w ustawie o odpadach (Ustawa z 14 grudnia 2012 r. o odpadach ? DzU z 2016 r. poz. 1987, ze zm.), ustawie u.c.p.g. (Ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ? DzU z 2017 r. poz. 1289, ze zm.) oraz wykonawczego do tej ostatniej rozporządzenia s.s.s.z. (Rozporządzenie Ministra Środowiska z 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów ? DzU z 2017 r. poz. 1), budzą szereg wątpliwości. Nie najmniej ważne są pytania związane z klasyfikacją tego rodzaju selektywnie zebranych odpadów.

Cecha ?zmieszania?

Bioodpady stanowią bardzo niejednorodną grupę, bowiem, jak wcześniej wskazywano, w jej skład wchodzą dość zróżnicowane rodzaje odpadów, wyodrębnione w katalogu odpadów, w tym zwłaszcza odpady kuchenne (20 01 08), a także ulegające biodegradacji odpady z terenów parków i ogrodów (20 02 01). Nie będzie naturalnie problemu, jeżeli w trakcie prowadzenia selektywnej zbiórki te rodzaje będą wyodrębniane i wydaje się, że powinna to być dominująca praktyka, jeżeli jednak oba rodzaje są zbierane do wspólnego pojemnika, to postawienie py...