Ustawa z 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne to bezsprzecznie rozbudowany akt prawny, a niektóre jego przepisy powodują problemy interpretacyjne. Zaliczyć do nich należy art. 29, w świetle którego właściciel gruntu nie może zmieniać stanu wody na gruncie (a zwłaszcza kierunku odpływu znajdującej się na jego gruncie wody opadowej ani kierunku odpływu ze źródeł – ze szkodą dla gruntów sąsiednich) ani odprowadzać wód i ścieków na grunty sąsiednie.

Na właścicielu gruntu ciąży obowiązek usunięcia przeszkód oraz zmian w odpływie wody, powstałych na jego gruncie wskutek przypadku lub działania osób trzecich, ze szkodą dla gruntów sąsiednich. Przepis odnosi się zatem do sytuacji, gdy na skutek pewnych zdarzeń doszło do naruszenia stosunków wodnych, przy czym naruszenie to musi powodować wystąpienie szkody na gruntach sąsiednich.
Istotne jest, że – jeżeli spowodowane przez właściciela gruntu zmiany stanu wody na gruncie szkodliwie wpływają na grunty sąsiednie – wójt (burmistrz lub prezydent miasta) może, w drodze decyzji administracyjnej nakazać naruszającemu wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom lub zobowiązać go do przywrócenia stanu poprzedniego. Niezbędny dla wszczęcia postępowania jest wniosek o wydanie decyzji, złożony u miejscowo właściwego wójta. Postępowanie może również toczyć się z urzędu.
 ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?