Rozporządzenie Ministra Środowiska z 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, wprowadzające od 1 lipca 2017 r. obowiązek selektywnej zbiórki ?odpadów ulegających biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów?, stanowi pierwszy, w sumie najłatwiejszy, krok na drodze do ich recyklingu. Prawdziwym wyzwaniem staje się przetworzenie selektywnie zbieranych odpadów w produkt w postaci nawozu lub polepszacza glebowego. Dotychczasowe doświadczenia w tym zakresie w Polsce miały bardzo ograniczoną skalę i obejmowały głównie recykling selektywnie zbieranych odpadów zielonych i osadów ściekowych.

Definicja rozwiewa wątpliwości

Wprowadzając selektywną zbiórkę odpadów ulegających biodegradacji, które dotychczas w przeważającej części były ?ukryte? w strumieniu komunalnych odpadów zmieszanych, wkraczamy w obszar zastrzeżony dla kompetencji dwóch rozporządzeń UE, zwanych potocznie ?weterynaryjnymi? lub ?sanitarnymi? (ramka). Rozporządzenie Komisji (UE) nr 142/2011 zawiera definicję ?odpadów gastronomicznych?, z której w sposób jednoznaczny wynika, że należą do nich odpady z kuchni gospodarstw domowych, zbierane selektywnie.

Na niepowodzenie należy skazać desperackie próby udowodnienia, że znaczna część gospodarstw domowych prowadzi kuchnię wegańską, w związku z czym rozporządzenia ich nie obowiązują. Podobnie jest z próbą obejścia unijnych regulacji np. poprzez wyłączenie...