Zgłoszenie robót budowlanych to jedno z ważniejszych rozwiązań, które mają na celu uproszczenie procesu budowlanego. Oczywiście, z perspektywy całego systemu gospodarki przestrzennej kluczowe wydaje się zachowanie takich regulacji, które mogłyby przede wszystkim chronić ład przestrzenny.

Jednakże w tych ramach dążenie do odbiurokratyzowania procedur również wydaje się bardzo istotne. Poza regulacjami w Prawie budowlanym warto zwrócić uwagę na zbliżoną instytucję milczącego załatwienia sprawy, wprowadzoną w czerwcu 2017 r. do Kodeksu postępowania administracyjnego.

Postępowanie zgłoszeniowe

Organ administracji architektoniczno-budowlanej w terminie 21 dni od daty doręczenia zgłoszenia może wnieść sprzeciw. Do wykonania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli sprzeciw nie został złożony. Uzasadnieniem wniesienia sprzeciwu może być fakt, że zgłoszenie dotyczy obowiązku wymagającego wydania pozwolenia na budowę, lub naruszenie ustaleń planu miejscowego albo decyzji o warunkach zabudowy. Zgłoszenie robót budowlanych zostało określone w art. 30 ustawy Prawo budowlane. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 20 kwietnia 2017 r. (sygn. akt II SA/Kr 80/17, Legalis) podkreślił, że instytucja zgłoszenia nie zwalnia inwestora z obowiązku przedłożenia niezbędnych dokumentów, chociaż przebieg postępowania zainicjowanego zgłoszeniem jest inny aniżeli wszczęty wnioskiem o zatwierdzenie projektu budowlanego ...