Próby rozwiązania problemu
Odpady na Ukrainie
Narastający i pogłębiający się na Ukrainie problem odpadów zarówno bytowych, jak i przemysłowych stanowi realne zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzkiego. Oczywiście władze zdają sobie sprawę z powagi sytuacji, ale jak na razie podejmowane kroki nie przyniosły oczekiwanych zmian.
Na początku 2007 r. w miejscach składowania i na terytorium przedsiębiorstw rejonu lwowskiego nagromadziło się 238,9 tys. ton odpadów niebezpiecznych (I-III klasy – wg ukraińskiej klasyfikacji). Liczba ta jest o 0,7% wyższa w porównaniu z ubiegłym rokiem. Zgromadzone odpady to głównie II klasa odpadów niebezpiecznych, podczas gdy na III klasę przypada 16%. Szczególnie niebezpieczna jest I klasa, gdyż są to przede wszystkim odpady zawierające rtęć i jej związki – nagromadzono ich ok. 6 ton. W 2006 r. do atmosfery wyemitowano 206,7 tys. ton związków toksycznych. Współczynnik ten jest wyższy o 10% niż w 2005 r. W przeliczeniu daje to 9,5 tony związków na 1 km2 oraz 80,3 kg na mieszkańca (w całej Ukrainie – 150,2 kg). W dalszym ciągu poważnym problemem jest zanieczyszczenie wód powierzchniowych i podziemnych. Problem nie jest jednak pozostawiony sam sobie. Coraz częściej bowiem organizuje się imprezy promujące ochronę środowiska i zasobów naturalnych. W 2006 r. inwestycje kapitałowe na rzecz ochrony środowiska i racjonalnego wykorzystania zasobów przyrody Lwowa i jego okolic wyniosły 22,6 mln hrywien (12,5 mln zł).
Źródło: www.zic.com.ua
|
Posiadając taką bazę prawną, państwo nie musi się martwić ani o stymulowanie procesu wdrażania technologii pozwalających zmniejszyć objętość wytwarzanych odpadów, ani o optymalne wykorzystanie surowców wtórnych. Wytwórca będzie sam szukał najlepszego – z punktu widzenia ekologii i ekonomii – rozwiązania problemu odpadów.
Optymalnie…
Zgłębienie i analiza różnorodnych schematów kompleksowego postępowania ze stałymi odpadami bytowymi pozwoliło opracować Ukrainie optymalny plan działania w tej sferze. Istota tkwi w wypracowaniu odpowiedniej technologii przetwarzania odpadów. Zakłady sortujące i przerabiające odpady łączą swoją działalność z funkcjonowaniem przedsiębiorstw wytwarzających z surowca wtórnego nowe wyroby. Takie działanie pozwala pominąć mało dochodowy rynek formowania i dostawy surowca wtórnego i wejść od razu na rynek wytwarzania towarów z surowca wtórnego. Jak wiadomo, realny zysk jest widoczny dopiero na końcu procesu produkcji. Jak dowodzą badania przeprowadzone w kilku dużych miastach Ukrainy, działalność zakładów sortujących i przerabiających odpady zawsze przynosiła zyski.
Sama struktura działania zakładów sortujących i przerabiających odpady powinna odpowiadać kilku wymogom. Po pierwsze, zbiór i wywóz stałych odpadów bytowych oraz innych odpadów powinien odbywać się oddzielnie ze strefy zamieszkałej i niezamieszkałej. W momencie zbiórki odpady należy rozdzielać na „mokre” organiczne (żywnościowe, roślinne) i „suche”. W opracowanym projekcie przepisów ukraińskich o odpadach bytowych stosowanie powyższej zasady jest obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorstw wytwarzających odpady. Taki wymóg podziału odpadów planuje się wprowadzić również w sektorze mieszkalnym. Odpady pochodzące z zamieszkałych i niezamieszkałych rejonów powinny być sortowane w zakładach na oddzielnych liniach sortujących (osobna linia jest przeznaczona dla surowców wtórnych).
Zakłady sortujące i przerabiające odpady muszą przerabiać odpady zarówno „suche”, jak i „mokre”. W zależności od zapotrzebowania można z nich wytwarzać mieszanki glebowe, dodatki żywnościowe, brykiety paliwowe itd.
Nagminnym zjawiskiem w rejonach małych miast i wsi są dzikie wysypiska śmieci. Bardzo często znajdują się tam odpady zdatne do powtórnego wykorzystania. Dobrym rozwiązaniem byłyby kontenery ustawiane w miejscach takich wysypisk. Po zapełnieniu byłyby one wywożone do zakładów sortujących i przerabiających odpady.
… i kompleksowo
Przedstawione propozycje rozwiązania problemu postępowania z odpadami przemysłowymi i bytowymi pozwolą opracować dla każdej jednostki terytorialnej (rejon, miasto, mniejsze miejscowości) optymalny schemat postępowania z odpadami przemysłowymi i bytowymi. Pozwoli to zwiększyć stopień kompleksowego wykorzystania surowca wtórnego, zaoszczędzić lokalne pierwotne zasoby naturalne, zmniejszyć import surowców oraz polepszyć stan środowiska poprzez wdrażanie bezpiecznych z punktu widzenia ekologii technologii.
Borys Gorlicki
Instytut Geochemii Środowiska Naturalnego
Państwowa Akademia Nauk, Kijów, Ukraina
Instytut Geochemii Środowiska Naturalnego
Państwowa Akademia Nauk, Kijów, Ukraina
Śródtytuły od redakcji