Zamówienia publiczne, przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności oraz planowanie przestrzenne to główne tematy poruszane podczas posiedzenia Zarządu ZMP w Olsztynie, które odbyło się 3 i 4 czerwca br.

Z zadowoleniem przyjęto istotną zmianę projektu – Prawo zamówień publicznych, a mianowicie wprowadzenie reguł sektorowych, które umożliwiają miastom zlecanie zamówień bez przetargu własnym firmom, jeśli chodzi o transport, gospodarkę wodno-kanalizacyjną i energetykę. Członkowie Zarządu opowiedzieli się za podniesieniem progu, od którego obowiązują procedury przetargowe, z 6 do 10 tys. euro. Proponowano również wprowadzenie elastycznych procedur, reguł zgodnych z ustawą, ustalanych przez samorządy, w przypadku gdy chodzi o zamówienia w granicach 10-60 tys. euro, a także umożliwienie miastom wspólnych zakupów, np. tramwajów.
Dyskutowano nad sprawozdaniem trzech komisji sejmowych, które dotyczyło projektu ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Zarząd poparł projekt w wersji przyjętej przez komisje z uwagami do art. 4 i 5, bowiem ustawodawca przewidział możliwość wydania decyzji o bonifikacie tylko dla nieruchomości rolnej, a nie – jak postulowali członkowie Zarządu – również na cele mieszkaniowe. Zaproponowano też, aby w przypadku samorządów decyzja ta zapadała na zasadach określonych przez radę lub sejmik, a nie za jego zgodą. Zarząd sprzeciwił się nieodpłatnym przekształ...