Przydatność roślin uprawianych do produkcji biomasy na cele energetyczne określana jest na podstawie kryterium wysokości plonów i wydajności energetycznej z jednostki powierzchni oraz poziomu kosztów wytwarzania.

Liczne analizy ekonomiczne wskazują, że dla uzyskania dobrej opłacalności zarówno dla producentów biomasy, jak i jej odbiorców należy zapewnić plony w wysokości > 20 t/ha powietrznie suchej masy oraz > 250 GJ/ha.
Poza tym dobór gatunku, a nawet odmiany powinien być dostosowany do istniejących warunków klimatyczno-glebowych. Mimo relatywnie małej powierzchni naszego kraju, zróżnicowanie warunków środowiska glebowego dla uprawy roślin w poszczególnych rejonach jest bardzo duże. Ocena przebiegu czynników klimatycznych w ostatnich dziesięcioleciach w Polsce, dokonana przez Górskiego T. i Kozyrę J.4 wskazuje na mało optymistyczne prognozy zmian pogodowych w najbliższych latach. Wzrost temperatury powietrza przy braku opadów atmosferycznych w okresie wegetacji roślin będzie miał negatywny wpływ na bilans wody w glebie i pogorszenie warunków uprawy roślin energetycznych, szczególnie na glebach lżejszych. Do obszarów narażonych z tego powodu na okresowe susze glebowe należy zwłaszcza Wielkopolska i region lubuski. W latach 1971-2005 roczne sumy opadów atmosferycznych w okolicy Poznania wynosiły 507 mm, z cz...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?