Pierwszym etapem przygotowania każdej inwestycji mającej na celu wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest znalezienie odpowiedniej lokalizacji. Musi się ona charakteryzować przede wszystkim wystarczającymi zasobami danego źródła energii oraz umożliwiać ich efektywne wykorzystanie.

Kiedy już zostaną pozytywnie zweryfikowane wszelkie czynniki środowiskowe, społeczne, infrastrukturalne i własnościowe, można rozpocząć proces inwestycyjny.
Aby móc zrealizować jakąkolwiek inwestycję, w tym polegającą na budowie instalacji wykorzystującej OZE, niezbędne jest uzyskanie decyzji lokalizacyjnej w trybie ustawy
o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 27 marca 2003 r. (p.z.p.). W przypadku istnienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (m.p.z.p.), jeżeli planowana inwestycja została w nim ujęta, decyzję lokalizacyjną inwestor uzyskuje na podstawie decyzji administracyjnej wydawanej przez właściwego wójta, burmistrza, prezydenta miasta.

Pierwsze komplikacje
Niestety, w większości polskich gmin brakuje miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Nawet jeśli w danej gminie istnieje taki plan, to na ogół nie uwzględniono w nim potrzeby i możliwości wykorzystania lokalnych zasobów OZE, gdyż w katalogu spraw, które należy u...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?