Produkcja i uwarunkowania wykorzystania biopaliw płynnych
Kolejne światowe kryzysy paliwowe spowodowały rozwój technologii w dziedzinie produkcji i wykorzystania biopaliw płynnych. Źódła związane z transportem są odpowiedzialne za około 1/4 emisji CO2, przy czym 80% tych emisji jest powodowanych przez transport drogowy. Za emisję CO2 w transporcie w Unii Europejskiej odpowiedzialne są następujące nośniki energetyczne: benzyna w 82,5%, olej napędowy w 16,3% i inne w 1,2%.
Biopaliwa płynne – charakterystyka
Do biopaliw płynnych zaliczamy: bioetanol, olej roślinny, biopaliwo rzepakowe (biodiesel), biometanol oraz bioolej. W skali światowej największe praktyczne znaczenie ma bioetanol i biopaliwo rzepakowe.
Etanol – jest alkoholem etylowym (C2H5OH), powstającym w wyniku fermentacji alkoholowej cukrów (zboża, ziemniaki, kukurydza), a następnie procesów destylacji i rektyfikacji. Fermentacja etanolowa jest jedną z najstarszych technik biotechnologicznych stosowanych przez człowieka.
Poza etanolem otrzymywanym z produktów roślinnych można go również pozyskać syntetycznie – np. z etylenu. Etanol techniczny wytwarzany jest w wyniku fermentacji cukrów z hydrolizy drewna lub ługów posulfitowych. Eta...