W rolnictwie światowym i przetwórstwie rolno-spożywczym każdego roku powstaje ogromna ilość odpadów. Zazwyczaj taka biomasa, gdy nie nadaje się do zastosowania jako pasza, jest albo spalana, albo kompostowana lub deponowana na składowiskach odpadów.

Słoma, plewy, różnego rodzaju łuski i łupiny oraz biomasa z dedykowanych upraw energetycznych stanowi 50 mld ton metrycznych w skali roku1. W przypadku składowania czy też kompostowania w otwartych pryzmach biomasa ta zamienia się w metan, ulatniający się do atmosfery gaz szklarniowy, którego potencjał jest wyższy niż dwutlenku węgla.
W ramach projektu BIOAGRO opracowano i wykonano instalację, która zamienia odpady z przemysłu rolno-spożywczego na cenne peletyzowane paliwo i dalej na ciepło użytkowe dla lokalnej ciepłowni. Gdyby zastosować technologię BIOAGRO jedynie na wykorzystanie 10% wszystkich odpadów rolnych w Chinach, USA i Europie zmniejszono by emisję równoważną o 127 mln Mg CO22.
 
Opis projektu
Zastąpienie paliw kopalnych biomasą jest sposobem na zmniejszenie ilości emitowanych gazów cieplarnianych do atmosfery. Wraz z tym unika się równocześnie emisji metanu pochodzącego z rozkładu biomasy na wysypiskach czy w otwartych systemach kompostowania, ponieważ biomasa jest spalana, a nie poddawana rozkładowi mikrobiologicznemu.

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?