Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania – Łódź

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania – Łódź (MPO-Ł) powstało zaraz po II wojnie światowej w 1945 r. Dziś, mając za sobą pięćdziesięcioletnie doświadczenie oraz sprawną i skuteczną restrukturyzację, MPO – Łódź Sp. z o.o. ze 100% udziałem gminy jest jedną z największych firm w Polsce, która świadczy usługi w zakresie utrzymania czystości i zagospodarowywania odpadów.


Działając na rynku łódzkim przy dużej konkurencji, firma proponuje swoim klientom profesjonalne usługi w zakresie wywozu odpadów komunalnych oraz selektywnej zbiórki płynnych, niebezpiecznych, poremontowych, wielkogabarytowych, elektrycznych i elektronicznych, a także biodegradowalnych odpadów. Ponadto zajmuje się letnim i zimowym utrzymania dróg oraz oferuje diagnostykę pojazdów, przeglądy rejestracyjne i naprawy samochodów. Oprócz tego sprzedaje także paliwa płynne.

Eksploatowane obiekty
W lipcu 2005 r. spółka rozpoczęła eksploatację największej w Polsce sortowni odpadów komunalnych o przepustowości 82,5 tys. ton rocznie, co stanowi ¼ wszystkich odpadów w Łodzi. Instalacja posiada dwie linie sortownicze przystosowane do strumienia odpadów komunalnych i strumienia odpadów pochodzących z selektywnej zbiórki, a także trzy kabiny sortownicze na 30 miejsc i automatyczną stację załadunku odpadów. Obie linie zostały przygotowane pod trzyzmianowy system pracy. Inwestycja została sfinansowana ze środków Funduszu ISPA oraz budżetu miasta Łódź.
Aktualnie spółka przygotowuje się do przyjęcia do eksploatacji składowiska balastu o powierzchni kwatery 93 tys. m2, które zostanie uruchomione już na początku marca br. Trafią tam odpady po przesortowaniu w instalacji. Okres eksploatacji składowiska przewidziany jest na 12-14 lat, spodziewana zdeponowana ilość odpadów ma wynieść ok. 1,3 mln ton, przy zagęszczeniu składowanego balastu na poziomie 1000 kg/m3. Obiekt spełnia wszystkie wymogi dla składowiska odpadów, wyposażony jest w najnowocześniejsze urządzenia oraz zaplecze techniczne i administracyjno-biurowe. Zastosowano również systemy uszczelnień, obwałowań, komunikacji wewnętrznej, odwodnienia, drenażu i pompowni odcieków, a także odgazowania, separacji wód deszczowych oraz aparatury kontrolno-pomiarowej.

Selektywna zbiórka
W latach 2004-2005 wraz z Wydziałem Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Łodzi przedsiębiorstwo aktywnie uczestniczyło w prowadzeniu pilotażowych programów selektywnej zbiórki odpadów wśród mieszkańców – w systemach pojemnikowym i workowym. Obecnie, zgodnie z zapisami nowego Regulaminu o utrzymaniu porządku i czystości w gminie, MPO-Ł prowadzi selektywną zbiórkę odpadów u swoich wszystkich klientów. Ze względu na dużą różnorodność zabudowy miejskiej stosowany jest system pojemnikowy bądź workowy (zależnie od potrzeb i warunków poszczególnych właścicieli). Odpady z selektywnej zbiórki są doczyszczane w sortowni. Z przesortowanych odpadów odzyskuje się kolorową stłuczkę szklaną, tworzywa sztuczne (PET, chemia gospodarcza, folia kolorowa i bezbarwna), makulaturę (karton, makulatura gazetowa) i drobny złom mieszany. Specyficzną cechą łódzkich odpadów pochodzących z selektywnej zbiórki jest to, iż odpady z systemu pojemnikowego zawierają niewiele zanieczyszczeń i wtrąceń, bo tylko ok. 20%. Dla porównania w odpadach pochodzących z systemu workowego stanowią one nawet 50% całkowitej masy strumienia.

Efektywność
W 2006 r. firma osiągnęła zysk w wysokości jednego miliona zł. Wywiezionych zostało ponad 94 tys. ton odpadów, a przychód w stosunku do 2005 r. zwiększył o ponad 5 mln zł. Aktywność, wysoką jakość świadczonych usług, profesjonalizm i doświadczenie w działaniu MPO-Ł poparło uzyskaniem certyfikatów zarządzania jakością i środowiskiem ISO 9001 i 14001. Działalność firmy doceniły liczne kapituły, wyróżniając spółkę prestiżowymi nagrodami z zakresu biznesu, ochrony środowiska i administracji państwowej.
W kolejnych miesiącach spółka będzie aktywnie włączać się w promocję selektywnej zbiórki odpadów i edukację ekologiczną mieszkańców miasta. Celem firmy jest propagowanie wszelkich proekologicznych działań przy jak najlepszym wykorzystaniu środków pochodzących z dotacji funduszy środowiskowych. Ponadto zamierza włączyć się w prace tych zespołów specjalistów z branży, które dążą do usprawnienia polskiego systemu gospodarki odpadami i opowiadają się za skutecznymi rozwiązaniami formalno-prawnymi.
Obecnie firma pracuje także nad projektem włączenia w kompleksowy system już istniejących instalacji do zagospodarowywania odpadów oraz urządzeń do ich przetwarzania, aby na składowisku była zdeponowana jak najmniejsza ilość odpadów trafiających do sortowni.

Agnieszka Morka