Walka ze smogiem i działania na rzecz poprawy jakości powietrza to główny cel programu priorytetowego NFOŚiGW ?Czyste Powietrze?, skierowanego do właścicieli domów jednorodzinnych oraz osób dopiero planujących budowę. Nabór wniosków na termomodernizację domów i wymianę pieców grzewczych na bardziej ekologiczne ruszył 19 września.

Za pogarszającą się jakość powietrza w polskich miastach odpowiada głównie spalanie odpadów i złej jakości paliw stałych. Do ogrzewania budynków jednorodzinnych często wykorzystuje się mieszaninę niskiej jakości węgla, drewna i śmieci, spalanych w ręcznie ładowanych kotłach o niskiej sprawności, które powodują znaczące emisje cząstek stałych stanowiących poważne zagrożenie dla zdrowia. Ponadto budynki jednorodzinne posiadają słabą izolację termiczną, co powoduje większe zapotrzebowanie na energię cieplną i skutkuje nieefektywnym wykorzystywaniem paliw grzewczych. Na skutek skumulowania znacznej ilości zanieczyszczeń na niewielkim obszarze przy odpowiednich warunkach pogodowych powstaje smog. Niestety, przed tym groźnym zjawiskiem bardzo trudno nam się uchronić.

W kierunku poprawy jakości powietrza

Ministerstwo Środowiska postanowiło podjąć walkę ze smogiem, w wyniku czego powstał rządowy program ?Czyste Powietrze?, który wpisuje się w realizację rządowego programu poprawy jakości powietrza. Przewiduje się realizację programu w latach 2018-2029. Trz...