Według szacunków BIR – Bureau of International Recycling (organizacji skupiającej 750 przedsiębiorstw oraz 40 izb i stowarzyszeń branży recyklingu z całego świata), w Europie ok. 1% wolumenu całego złomu stanowi ten pochodzący z kradzieży.

Straty zakładów energetycznych, spółek telekomunikacyjnych i kolejowych z tytułu działalności przestępczej sięgają rocznie kilkudziesięciu milionów złotych. Podczas kradzieży metali przez fałszywych „złomiarzy” ma miejsce wiele wypadków śmiertelnych, a braki w infrastrukturze stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia ludności.
W Polsce istnieje milczące przyzwolenie społeczne na takie działania. Do rozwoju zjawiska kradzieży metali przyczyniają się także małe, nieliczne punkty skupu, których właściciele nie przewidują negatywnych skutków brania czynnego udziału w procederze.
W związku z tym Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu podjęła inicjatywę długofalowych działań społecznych, mających na celu uświadomienie skutków kradzieży metali i konsekwencji przyzwalania na to przestępstwo.
Założono więc stworzenie serwisu internetowego, w którym każda osoba będzie mogła zgłosić proceder kradzieży metali. Głównym celem działania portalu jest zminimalizowanie przypadków nabycia złomu pochodzącego z przestępstwa. Na podstawie zgromadzonych danych będzie można wyznaczyć mapy ryzyka dla posz...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?