Programy gospodarowania wodami opadowymi
Program gospodarowania wodami opadowymi jest częścią przedprojektową inwestycji. Bez należytego przygotowania „Programu” można spodziewać się wykonywania na szczeblu gminy inwestycji całkowicie niepotrzebnych. W zasadzie „Program” ma odpowiedzieć „co zrobić, żeby zrobić jak najmniej i jak najmniejszym kosztem.
Przecież jest to podstawowa zasada pracy wielu urzędników. Między bajki należy włożyć niezrozumiałą tendencję lansowaną przez wielu samorządowców i niestety podmioty komunalne o konieczności budowy systemów zamkniętej kanalizacji deszczowej na wszystkich terenach budowlanych. Zasada winna być prosta. System zamkniętej kanalizacji deszczowej powinien być wykonywany tylko tam, gdzie jest konieczny. Inaczej mówiąc program musi wskazać jak wprowadzić do gruntu (o ile to możliwe) większość wód opadowych ale w miejscu wystąpienia opadu.
Oczywiście należy pamiętać o podstawowym wymogu prawnym mówiącym o zakazie zmieniania stosunków wodnych na działkach sąsiednich oraz o zasadzie, że ścieki są własnością wytwarzającego i na nim ciąży obowiązek oczyszczania bądź płacenia za oczyszczanie. No i chyba równie ważne, że za wprowadzenie ścieków do systemu kanalizacyjnego (otwartego bądź zamkniętego) trzeba niestety ponosić opłatę eksploatacyjną i środowiskową.