Andrzej Hałasiewicz, Anna Andrychowicz

Nadal dosyć powszechnie wśród mieszkańców wsi panuje przekonanie, że środowisko zanieczyszczane i niszczone jest przez przemysł i obszary zurbanizowane, natomiast wieś i rolnictwo raczej środowisko chronią. Ten stereotyp nie do końca jest prawdziwy - rolnictwo i mieszkańcy wsi w znacznym stopniu przyczyniają się do ogólnego zanieczyszczania środowiska przez naszą cywilizację.


SAPARD to Przedakcesyjny Instrument Wspierania Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. W budżecie Unii Europejskiej na lata 2000-2006 na ten cel przeznaczono 520 mln euro rocznie, z czego dla Polski - 168,68 mln euro. Program SAPARD ma przygotować Polskę do korzystania z Funduszy Strukturalnych, dlatego oparty jest na zasadach obowiązujących w UE. Wykorzystanie środków musi pozostawać w zgodzie z zasadami i celami polityki strukturalnej UE, a podstawą uruchomienia przez Unię funduszy przyznanych Polsce w ramach SAPARD jest Program Operacyjny, zaakceptowany przez Komisję Europejską w październiku 2000 r.

Największy, ale nie jedyny

Jednym ze strategicznych celów programu SAPARD jest rozwój i poprawa infrastruktury obszarów wiejskich. Infrastruktura techniczna często wymieniana jest jako warunek konieczny do rozwoju działalności gospodarczej na obszarach wiejskich. Projekty infrastrukturalne mogą dotyczyć: zaopatrzenia gospodarstw wiejskich w wodę wraz z jej uzdatnianiem, odprowadzania i oczyszczania ścieków ...