Polska, jako kraj członkowski Unii Europejskiej, zobowiązała się w traktacie akcesyjnym, że przepisy prawne Unii Europejskiej odnośnie odprowadzania i oczyszczania ścieków komunalnych, określone w dyrektywie 91/271/EWG w zakresie oczyszczania ścieków komunalnych, będą w Polsce w pełni spełnione do 31 grudnia 2015 r.
Podstawowym instrumentem wdrażania postanowień tej dyrektywy jest Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK), który wskazuje aglomeracje, które powinny być wyposażone w systemy kanalizacji zbiorczej oraz w oczyszczalnie ścieków. Ponadto zawiera wykaz niezbędnych przedsięwzięć w ramach budowy i modernizacji urządzeń kanalizacyjnych oraz określa dla tych przedsięwzięć ich zakres rzeczowo-finansowy oraz termin zakończenia.
Konsekwencją tego jest intensywna rozbudowa sieci kanalizacyjnej w Polsce oraz zwiększa ilości ścieków odprowadzanych do oczyszczalni. To powoduje znaczny wzrost masy osadów ściekowych i konieczność ich zagospodarowania w sposób inny niż składowanie, które będzie niedopuszczalne od 1 stycznia 2013 r.
Instrumentami ekonomicznymi i finansowymi stymulującymi realizację KPOŚK są m.in. środki pomocowe Unii Europejskiej oraz pożyczki i dotacje z krajowych funduszy ekologicznych.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jako instytucja finansująca ochronę ś...