Programy wsparcia samorządów w zakresie mieszkalnictwa
W koalicji rządowej trudno o kompromis w zakresie nowych programów mieszkaniowych. Na szczęście do chwili, gdy ten kompromis zostanie osiągnięty, samorządy mogą korzystać z dotychczasowych programów wsparcia.
Programy te, realizowane za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego1, tworzą dość skomplikowany system. W niniejszym materiale dokonamy ich przeglądu, z wyłączeniem programów dotyczących wsparcia społecznego budownictwa czynszowego (to zagadnienie wymaga bowiem omówienia w osobnej publikacji). Przejdźmy zatem do omówienia pozostałych najważniejszych programów i narzędzi uzyskiwania wsparcia na potrzeby mieszkalnictwa.
Rządowy program bezzwrotnego finansowego wsparcia budownictwa
Celem rządowego programu bezzwrotnego finansowego wsparcia budownictwa jest zwiększenie zasobu lokali mieszkalnych oraz lokali i pomieszczeń z zakresu pomocy społecznej, służących zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych osób o niskich i przeciętnych dochodach. Beneficjentami wsparcia, na zasadach określonych w ustawie o finansowym wsparciu niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych2, mogą być: gminy, jednoosobowe spółki gminne (z wyjątkiem Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych – SIM i Społecznych Agencji Najmu – SAN, dla których dedykowane są inne programy), związki międzygminne, powiaty, organizacje pozarządowe oraz podmioty prowadzące działalność p...