Według organizacji, zaproponowany przez Ministerstwo Energii Projekt Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu 2030 nie spełnia podstawowych wymogów w zakresie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną i nie pozwoli spełnić celów wspólnej polityki klimatycznej w 2030 i 2050 r. Zdaniem POBE występuje pilna potrzeba stworzenia nowego planu.

Organizacja zwraca uwagę, że celem gospodarki niskoemisyjnej oraz polityki energetycznej państwa powinny być bezpieczeństwo i niezależność energetyczna, przy zapewnieniu jak najszybszej poprawy jakości życia i poziomu zdrowia społeczeństwa, zmniejszeniu oddziaływania sektora energii na środowisko oraz znacznym zwiększeniu udziału OZE i poprawy efektywności energetycznej we wszystkich pozostałych sektorach.

Pozostałe uwagi POBE do projektu 2030 są następujące:

- W przedstawionym projekcie Planu pominięto rolę energetyki prosumenckiej jako jednego z kluczowych elementów przyszłego rozwoju zaopatrzenia w energię elektryczną i ciepło w Polsce. Zdaniem organizacji branżowych, należy wprowadzać programy wspierające rozwój obywatelskiej energetyki rozproszonej oraz uzyskiwanie OZE w budownictwie jednorodzinnym i wielorodzinnym.

- Nie uwzględniono też ścieżki całkowitego odejścia od stosowania paliw kopalnych w budynkach do roku 2050, założonej w znowelizowanej dyrektywie o efektywności energetycznej budynków (EPBD) oraz z uwagi na coraz trudniejszą dostępność węgla w Polsce.

- W projekcie jest ni...