Rewitalizacja terenów parkowych to zadanie skomplikowane i wymagające długotrwałych przygotowań. Na realizację inwestycji można uzyskać dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej. Udało się to osiągnąć w przypadku rewitalizacji zabytkowego parku Zdrojowego w Kudowie Zdrój.
 
Zazwyczaj właścicielem miejskich przestrzeni parkowych są jednostki samorządowe, i to one najczęściej realizują związane z nimi przedsięwzięcia. W zależności od charakteru parku należy przyjąć właściwą metodologię przygotowania założeń koncepcyjnych.
 
Przygotowanie projektu
Na samym początku konieczne jest opracowanie całościowych założeń koncepcyjnych. Każdy teren o charakterze parkowym ma swoją specyfikę. W przypadku parku Zdrojowego w Kudowie Zdrój należało wziąć pod uwagę uwarunkowania historyczne, zabytkowy charakter obiektu oraz jego uzdrowiskowo-wypoczynkową funkcję. Zebrano dokumenty historyczne, takie jak: stare mapy, plany, widokówki, fotografie i materiały ikonograficzne. Następnie porównano założenia architektoniczne w różnych okresach historycznych oraz prześledzono zmiany zachodzące w infrastrukturze parkowej. Ta gruntowna analiza pozwoliła na wypracowanie podstawowych założeń planowanej inwestycji. Zauważono, że największy rozkwit parku przypadał na lata 20. XX w., w związku z czym zaproponowano modernizację obiektu w oparciu o rekonstrukcję ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?