Zrównoważony rozwój można określić za pomocą trzech aspektów naszego życia: środowiska naturalnego, życia społecznego oraz potrzeb ekonomicznych. Zgodnie z tą zasadą powinno dochodzić do ich integracji. Architekci krajobrazu dbający o jakość przestrzeni dodają do tej listy czwarty aspekt, jakim jest estetyka krajobrazu.
 
Ze względu na intensywne użytkowanie oraz wpływ człowieka naturalne zasoby ekologiczne gwałtownie zmniejszają się. Z kolei zwiększa się zanieczyszczenie środowiska przy jednoczesnym nadmiernym wykorzystywaniu surowców naturalnych. Negatywny wpływ ludzkiej działalności na środowisko powoduje m.in. zanieczyszczenie gleby, wody, powietrza, tworzenie składowisk odpadów, przedostawanie się do środowiska toksycznych substancji, degradację siedlisk, powiększenie dziury ozonowej oraz niszczycielski wpływ na krajobraz. Działalność człowieka ma duże znaczenie zarówno w skali globalnej, jak i lokalnej.
 
Grabieżcza działalność człowieka
Wymienione zanieczyszczenia prowadzą do kłopotów zdrowotnych ludności. Problemem jest także nadmierne i nierozważne zagospodarowanie terenu, bez szacunku dla krajobrazu i ekosystemów. Prowadzi to do degradacji naturalnych siedlisk roślin i zwierząt, utraty terenów rolniczych oraz wielorakiego zanieczyszczenia terenów. Ludzie nierozważnie wykor...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?