Tworzenie ekspozycji naturalistycznych nieodzownie łączy się z urządzeniem przestrzeni dla zwierząt i strefy dla zwiedzających. Ograniczona przestrzeń i duże natężenie zwiedzających wymusza kształtowanie osi widokowych tak, aby zwiedzający mogli podpatrywać zwierzęta, a nie stać w hałaśliwym tłumie.
 
Możliwość obserwacji wybiegu dla zwierząt powinna być zapewniona z jednego lub dwóch tzw. otwartych widoków oraz 2-3 małych punktów. Otwarty widok rozumie się jako miejsce, które pozwala na zatrzymanie się nawet dużej grupy widzów (np. 20 osób) i obserwowanie zwierząt bez konieczności wzajemnego przepychania się. Jest to obszar, którego nie przesłania roślinność wysoka ani inne szerokie przegrody, skały, wały ziemne itp. Taki odcinek to ok. 10-15 m (maksymalnie 20 m). Powinien on być zlokalizowany przed wybranym atrakcyjnym fragmentem ekspozycji. Za przykład może posłużyć tutaj panoramiczna szyba pokazująca hipopotamy pod wodą w Berlin Zoo czy widok na duży fragment zbiornika zewnętrznego z wyspą, na której chętnie przebywają zwierzęta.
 
Podstawowe zasady
Otwarty widok dobrze jest usytuować przy drogach pierwszego lub drugiego stopnia (przy głównej trasie zwiedzania), aby umożliwić obserwację całej lub dużej części ekspozycji. Teren ten na początku i na końcu powinien być ograniczony, najlepiej roślinności...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?