Tytuł Promotora Energetyki Odnawialnej, przyznawany przez redakcję miesięcznika „Czysta Energia”, ustanowiony został w 2004 r. Decyzją kapituły pod przewodnictwem prof. Macieja Nowickiego, po rozpatrzeniu nadesłanych zgłoszeń, ten zaszczytny tytuł za 2012 r. przyznano dr. inż. Stanisławowi M. Pietruszko z Politechniki Warszawskiej, pełniącemu funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki.
Stanisław Pietruszko od lat nie ustaje w działaniach na rzecz rozwoju fotowoltaiki. Jego fascynacja fotowoltaiką rozpoczęła się w Bombaju w 1977 r. Jednakże droga życiowa i kariera naukowa doktora Pietruszko nie była usłana różami.
Jego kariera naukowa przeszła swego rodzaju ewolucję – od badań podstawowych w dziedzinie materiałów cienkowarstwowych do badań stosowanych w dziedzinie systemów fotowoltaicznych. Doktor Pietruszko posiada bogate doświadczenie w zakresie komunikacji, zarządzania i polityki. Promuje szerokie wykorzystanie niezawodnego i ekonomicznego źródła energii, jakim jest słoneczna energia elektryczna. Poprzez swoje działania stara się doprowadzić do wzrostu udziału fotowoltaiki w bilansie energetycznym Polski. Dzięki jego wysiłkom w projekcie nowej ustawy o OZE fotowoltaika została doceniona i uzyskała specjalne wsparcie, także systemem stałych taryf typu FiT.
Laureat jest twórcą pierwszego w Polsce znaku drogowego zasilanego PV (1999), a także pierwszego w Polsce systemu PV dołączonego do sieci (Wawer, szkoła 2001), działającego do dzisiaj. Zrealizował ponad 20 projektów Unii Europejskiej i amerykańskiego Ministerstwa Energetyki. Był twórcą i koordynatorem Centrum Fotowoltaiki Politechniki Warszawskiej oraz kierownikiem ponad 50 projektów badawczych. Jest członkiem Komitetu Sterującego Europejskiej Fotowoltaicznej Platformy Technologicznej, która nakreśla kierunki rozwoju fotowoltaiki w UE, a także koordynatorem sieci fotowoltaiki w krajach nowo przyjętych do Unii i ekspertem Komisji Europejskiej. W swoim dorobku ma również ponad 150 publikacji.
Szczególnie ważnym obszarem działalności dra Pietruszko zawsze była edukacja w zakresie podnoszenia świadomości społecznej w dziedzinie fotowoltaiki i OZE.
19 listopada br. podczas Gali Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON, zorganizowanego przez firmę Abrys, statuetkę i dyplom wręczyli laureatowi Tomasz Bugajski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego, oraz Urszula Wojciechowska, redaktor naczelna miesięcznika „Czysta Energia”. Fundatorem statuetki tradycyjnie już był Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.
(uw)