Przez „środki ochrony prawnej” należy rozumieć określone w ustawie z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych środki odwoławcze (protest i odwołanie) oraz skargę do sądu. Można z nich skorzystać we wszystkich postępowaniach, do których stosuje się przepisy ustawy, tj. w zamówieniach o wartości szacunkowej ponad 6 tys. euro.

Jednocześnie ściśle określono kolejność ich stosowania: odwołanie można wnieść dopiero po wyczerpaniu drogi postępowania protestacyjnego, a skargę po wydaniu orzeczenia przez arbitrów.
Protest może być wniesiony wobec każdej czynności zamawiającego podjętej w toku postępowania o udzielenie zamówienia. Czynnością tą jest działanie, które rodzi określone skutki prawne, np. zamieszczenie ogłoszenia o zamówieniu, dokonanie oceny ofert i wyboru oferty najkorzystniejszej, a także wykluczenie wykonawcy, odrzucenie oferty czy unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Podkreślić należy, że protest może być wniesiony również wobec każdego przypadku zaniechania przez zamawiającego czynności, do której jest obowiązany na podstawie przepisów prawnych. Zaniechanie występuje wtedy, gdy zamawiający nie podejmuje tych czynności, do których jest obowiązany na podstawie ustawy.
Protesty mogą składać nie tylko wykonawcy oraz uczestnicy konkursu, ale także inne osoby, jeżeli ich interes prawny doznał lub może doznać uszczerbku w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy, oraz organizacje zr...