Polska Izba Gospodarki Odpadami zgłasza zdecydowany sprzeciw wobec propozycji zawartych w projekcie ustawy o zmianie ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, przedłożonym do akceptacji Komitetu Stałego Rady Ministrów przez Ministra Środowiska.

Zgodnie z dyrektywą 2002/96/WE, Polska do końca br. jest zobowiązana osiągnąć poziom zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) w wysokości 4 kg/mieszkańca/rok. Dotychczas jednak nie określono minimalnych ilości, które musieliby zebrać producenci i importerzy urządzeń. Stąd w tym roku z pewnością nie osiągniemy wymaganego poziomu. Co więcej, jeżeli projekt ustawy zostanie przyjęty w proponowanym kształcie, także w kolejnych latach wprowadzający do obrotu sprzęt elektroniczny nie sfinansują systemu zbierania i odzysku zużytych urządzeń. Łatwo obliczyć, że realny poziom zbiórki, który po wprowadzeniu zmian uda się osiągnąć w 2009 r., to jedynie 1,33 kg/mieszkańca/rok. Dlaczego?

System degresywny
Wprowadzający i reprezentujące ich organizacje odzysku doprowadziły do przyjęcia w art. 95a projektu nowelizacji ustawy degresywnego systemu naliczania opłaty produktowej. Wystarczy więc, że zbiorą oni tylko 35% minimalnego poziomu zbierania wskazanego w rozporządzeniu Ministra Środowiska (w projekcie wynosi on 24%), aby zapłacili opł...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?