Układy kanalizacji ciśnieniowej jako rozwiązania wchodzące w zakres realizowanych inwestycji, mających na celu skanalizowanie obszarów wiejskich, wywołują określone uciążliwości.

Zagniwające ścieki powodują powstawanie gazu siarkowodoru, będącego główną przyczyną uciążliwości, wśród których wymieniamy: odory oraz korozję siarczanową. Sam siarkowodór jest jednocześnie gazem trującym.
Skuteczną metodą zwalczania wymienionych uciążliwości jest dozowanie do ścieków jonów żelazowych (Fe) w postaci wodnych roztworów nieorganicznych soli żelaza.
W ramach niniejszego artykułu przedstawiony zostanie proces wdrożenia wymienionej metody w obiekcie – sieci kanalizacyjnej należącej do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Bolesławcu, woj. dolnośląskie.
 
Opis obiektu
Wyodrębniony układ kanalizacyjny odbiera ścieki ze zlewni Jaroszewice Główna w powiecie bolesławieckim. Ścieki w ilości ok. 4000 m3/m-c dopływają do przepompowni ścieków w miejscowości Nowe Jaroszewice, skąd rurociągiem tłocznym o długości L = 3195 m.b. i średnicy D = 110 mm pompowane są w kierunku Bolesławca. W międzyczasie następuje rozprężenie ścieków w studni rozprężnej w miejscowości Bożejowice. Na trasie rurociągu tłocznego znajdują się cztery zawory odpowietrzająco-napowietrzające....

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?