Zarząd Związku Miast Polskich podczas posiedzenia w Poznaniu 26 sierpnia 2016 r. negatywnie zaopiniował zapowiedź likwidacji gimnazjów, gdyż ? jak podkreślano ? nie ma żadnych poważnych argumentów przemawiających za tą zmianą.


Sondaż opinii publicznej na ten temat, przeprowadzony na statystycznej próbie społecznej, w tym wśród osób, które nie miały żadnej styczności z gimnazjami, nie jest wystarczającą przesłanką do podejmowania takiej brzemiennej w skutki decyzji. ? Każda gwałtowana zmiana w systemie oświaty niesie za sobą koszty i zaburzenia. Ważnym argumentem przeciwko likwidacji są nakłady finansowe, w tym majątkowe, poniesione przez gminy na gimnazja od początku ich funkcjonowania, w kwocie 8 mld zł. Część z tych inwestycji będzie nieprzydatnych i gminy, które podjęły duży wysiłek, aby zbudować dla swojej młodzieży nowe gimnazja ? często zaciągnęły na cel kredyty i wzięły pieniądze unijne ? w tej sytuacji wpadają w ogromne kłopoty. Muszą spłacić kredyty i oddać pieniądze z UE, bo nie będzie spełniony wymagany przez Unię warunek trwałości projektu ? mówił prezes ZMP, Zygmunt Frankiewicz.


W podjętym przez samorządowców z miast stanowisku w sprawie planowanych przez resort edukacji zmian w systemie oświaty (dostępnym na www.zmp.poznan.pl) podkreślono, że w ciągu najbliższych dwóch lat po rozpoczęciu wygaszania gimnazjów gminy poniosą dodatkowe koszty ich funkcjonowania, spadnie liczba uczniów i znacznie wzrosną kosz...