Jakimi okolicznościami organy administracji nie mogą motywować sprzeciwu w sprawie budowy lub uruchomienia przydomowej oczyszczalni ścieków?

Sprzeciw organu wobec rozpoczęcia eksploatacji przydomowych oczyszczalni ścieków nie może być motywowany tylko obowiązującym na danym obszarze zakazem wprowadzania ścieków do ziemi, bez przeprowadzenia dokładnego postępowania wyjaśniającego.

Wyrok WSA w Krakowie z 1 października 2015 r., sygn. akt II SA/Kr 865/15

Burmistrz wniósł sprzeciw ws. rozpoczęcia eksploatacji przydomowych oczyszczalni ścieków, argumentując, że na obszarze, na którym miałby być on wykorzystywany, rozporządzenie Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (DRZGW) zakazuje wprowadzania ścieków do ziemi. Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję burmistrza. Wojewódzki Sąd Administracyjny, rozpatrując skargę, wskazał jednoznacznie, iż działanie organów obu instancji, polegające na oparciu rozstrzygnięć jedynie na przepisach rozporządzenia DRZGW, jest nieprawidłowe, gdyż ignoruje istniejącą hierarchię źródeł prawa. Sąd zwrócił uwagę w szczególności na art. 5 ust. 1 pkt 2 Ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (u.c.p.g.), który to in fine stanowi, iż: przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyp...