Przegląd prasy
Przy zastosowaniu najnowszej technologii złoża ruchomego w oczyszczalniach ścieków można uzyskać wysoki efekt biologicznego oczyszczania, połączony z usuwaniem związków biogennych. Złoże zbudowane jest ze swobodnie poruszających się elementów, gdzie na powierzchni ruchomego wypełnienia tworzy się błona biologiczna. Z badań wynika, iż rozwija się ona na wewnętrznej części nośników, ograniczając w ten sposób wpływ na ścieranie. Przedstawiono również charakterystykę elementów złoża ruchomego błony biologicznej. Dla całego procesu istotne znaczenie ma intensywność mieszania, od której zależy odpowiednia grubość, rozłożenie oraz aktywność błony biologicznej.
Zaletą tej metody jest zlikwidowanie problemu pęcznienia osadu i ponownego procesu jego recyrkulacji. Dodatkową korzyścią jest pęcznienie biomasy w całej objętości reaktora biologicznego. Istnieje możliwość wykorzystania technologii złoża ruchomego w układach przepływowych, w tzw. reaktorach MBBR, oraz w sekwencyjnych reaktorach porcjowych MBSBBR. W tych ostatnich złoże to znajduje zastosowanie przy usuwaniu związków C, N i P, a przy MBBR – zanieczyszczeń organicznych, realizacji procesu nitryfikacji, eliminacji azotu oraz biologicznej defosfatacji. Zastosowanie tej metody przy modernizacji reaktorów zwiększa efektywność oczyszczania ścieków.
Możliwość przyjęcia większej ilości ładunku zanieczyszczeń, relatywnie powodująca zmniejszenie komór oczyszczania, w porównaniu ze „zwykłymi” reaktorami stanowi znaczącą zaletę technologii złoża ruchomego.
Na podstawie: Podedworna J., Żubrowska-Sudoł M.: Możliwość ograniczenia pojemności reaktorów biologicznych poprzez zastosowanie złoża ruchomego. „Gaz, Woda i Technika Sanitarna” 3/2006
Tańsze oczyszczalnie ścieków
Zastosowanie innego układu technologicznego dotyczy oczyszczalni ścieków obsługujących do 10 tys. RLM, gdzie istnieje konieczność usuwania związków węgla organicznego (obniżenie BZT5 i ChZT), ale nie związków azotu i fosforu. Zastosowanie wstępnego chemicznego oczyszczania porównano w dwóch przypadkach. W jednym z nich wzięto pod uwagę oczyszczalnie projektowane – zróżnicowane pod względem zastosowania układów chemiczno-biologicznych – czy oczyszczalnie biologiczne. W wyniku porównania obu rozwiązań zaproponowano, zamiast procesu chemicznego strącania, wprowadzenie koagulacji objętościowej z zastosowaniem mieszalnika (komory szybkiego mieszania).
Oczyszczalnie już istniejące stanowiły drugi przypadek, w których przyjmowany ładunek zanieczyszczeń jest dwukrotnie wyższy, gdzie ważny jest wybór między budową reaktora biologicznego a realizacją stopnia chemicznego oczyszczania i gdzie wskazano wyższość ostatniej opcji. Obniżenie BZT5 co najmniej o 65%, a ChZT o nie mniej niż 80% powoduje powstanie możliwości ograniczenia części biologicznej. Efektem jest znaczne obniżenie nakładów inwestycyjnych i kosztów eksploatacji. Wstępne chemiczne oczyszczanie można zastosować zarówno przy budowie, jak i przy rozbudowie oczyszczalni.
Na podstawie: Hedrich Z., Stańko G.: Ograniczenie kosztów budowy i rozbudowy oczyszczalni ścieków dla RLM ≤ 10 tys. poprzez zastosowanie wstępnego chemicznego oczyszczania. „Gaz, Woda i Technika Sanitarna” 3/2006
Strategia z rehabilitacją techniczną
Prognozowanie budżetu w aspekcie wydatków związanych z wynikami inspekcji, wpływającymi w danym momencie na przeprowadzenie rehabilitacji przewodów i obiektów sieciowych, jest ograniczone. Pomocne w tej kwestii jest prawidłowe przewidywanie rehabilitacji technicznej przewodów infrastruktury podziemnej, a tym samym odpowiedni monitoring. By wspomóc i ułatwić określenie krótko- i średniookresowych planów, wyniki kontroli magazynuje się i przetwarza, uzyskując tzw. prognozowanie strategii odnowy z inspekcją. Po pewnym czasie zebrane dane tworzą bazę, będącą podstawą do analiz statystycznych, które umożliwiają przedstawienie procesów zachodzących w sieciach. By zastosować prognozowanie strategii eksploatacji sieci kanalizacyjnej w przedsiębiorstwach, należy wprowadzić systematyczną kontrolę przewodów i obiektów sieciowych, systemy analizy jej wyników, przechowywania i uaktualniania danych o sieci oraz odpowiedni zbiór danych wraz z modelem teoretycznym.
W przeprowadzonej ankiecie, kierowanej do największych i potencjalnie najnowocześniejszych przedsiębiorstw zarządzających sieciami, sprawdzano możliwości i warunki do wprowadzenia zaawansowanej strategii. Wyniki wskazały, iż zinwentaryzowane jest ponad 75% długości sieci, jednak widoczne są wyraźne braki w informacjach o warunkach gruntowo-wodnych, zagospodarowaniu powierzchni i kategorii drogi. Po przeanalizowaniu odpowiedzi udzielanych w ankietach można przyjąć, iż większość firm posiada strategię odnowy przewodów wraz z inspekcją. Jednak warunki niezbędne do prowadzenia bardziej zaawansowanej strategii są rzadko spełnione. Firmy posiadające odpowiednie systemy informacji przestrzennej często nie posiadają kompletnych informacji lub występują one w niezintegrowanych ze sobą formach.
Na podstawie: Przybyła B., Szot A.: Możliwość prowadzenia prognozowanej strategii eksploatacji sieci kanalizacyjnych w świetle wyników przeprowadzonej ankiety. „Instal” 3/2006
Pełna integracja
Wybór odpowiedniego systemu informatycznego, który będzie w pełni dostosowany do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa wod-kan, stanowi poważny problem w szerokim wachlarzu ofert. Niewątpliwie najważniejsza jest integralność systemu informatycznego ze wszystkimi jego elementami oraz bezpieczeństwo i niezawodność w działaniu. Istotny jest fakt zgodności z normami prawnymi i branżowymi wymogami w kraju jego zastosowania. System taki powinien również być elastyczny, by można go było dopasować do indywidualnych potrzeb użytkownika, przez co ułatwia adaptację. Jego możliwości analityczne zmniejszają czasochłonność pewnych zadań i wspomagają skuteczne zarządzanie. W systemie istnieje podział na odpowiednie moduły, np. biuro obsługi klienta, gospodarka licznikami, billingi czy infrastruktura. Wybranie przez przedsiębiorstwo odpowiedniej opcji powinno być decyzją o działaniu długofalowym wraz z jego konsekwencjami, uwzględniając koszty, jednak nie czyniąc ich dominującymi.
Na podstawie: Curyłło M.: Zintegrowany System Informatyczny Wspomagający Zarządzanie Przedsiębiorstwem – rozwiązania UNISOFT dla branży ciepłowniczej i wodociągowej. „Instal” 3/2006
Opracowała: Katarzyna Błachowicz