Przejmowanie urządzeń inwestorów prywatnych
Rozbudowa infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej od wielu lat rodzi problemy związane z udziałem inwestorów prywatnych w tym procesie. Podstawową trudnością jest oczywiście udział finansowy podmiotów prywatnych, który dotyczy zarówno dużych przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, jak i małych eksploatatorów.
Problem ten wynika z uwarunkowań prawnych, a raczej ich niedoskonałości i z naturalnych przeszkód, jakimi są zazwyczaj niewystarczające środki finansowe przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Z finansowaniem rozbudowy infrastruktury wiąże się również problem ich eksploatacji i utrzymania.
Oczekiwania odbiorców co do zakresu i tempa rozbudowy infrastruktury (a zwłaszcza sieci) w praktyce nie mogą być w całości zaspokojone przez przedsiębiorstwa wodociągowo- kanalizacyjne w ramach dostępnych środków finansowych, co rodzi problemy na linii przedsiębiorstwo – gmina – odbiorcy usług.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ma obowiązek zapewnienia budowy jedynie tych urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, które zostały zawarte przez gminę w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, w zakresie uzgodnionym w wieloletnim planie ...