Instytut Ekonomii Środowiska dokonał analizy systemu zarządzania funduszami strukturalnymi w Polsce na poziomie regionalnym, porównując poziom przejrzystości procesu dystrybucji funduszy strukturalnych w poszczególnych regionach oraz standardy uczestnictwa społecznego w procesie dystrybucji środków unijnych.

Na podstawie badań Instytutu oraz w oparciu o uwagi organizacji społecznych, dotyczące funkcjonowania systemów oceny i wyboru projektów w poszczególnych województwach, powstał raport. Prezentuje on wnioski płynące z doświadczeń we wdrażaniu ZPORR oraz proponuje zmiany, jakie należałoby wprowadzić w celu zwiększenia przejrzystości procesu ocen i wyboru projektów w ramach regionalnych programów operacyjnych w przyszłym okresie programowania. Ponadto przedstawia rozwiązania pozwalające na wzmocnienie uczestnictwa partnerów społecznych we wdrażaniu i monitorowaniu przyszłych regionalnych programów operacyjnych. Wyniki analizy w dużej mierze pokrywają się z wnioskami przedstawionymi w raporcie NIK (patrz PK 7/2006), dlatego tutaj zostaną omówione przede wszystkim propozycje zmian.

Jawność decyzji, dostęp do informacji i czytelne kryteria wyboru
W dokumencie stwierdzono, że wybór projektów do ZPORR odbywa się obecnie w dużej mierze „za zamkniętymi drzwiami”. Jedynie nieliczne urzędy marszałkowskie wywiązują się ze swoich zobowiązań, co do informowania społeczeństwa o procedurze wyboru wniosków (na stronach internetowych). Przed...