Rozpatrywanie wniosków o usunięcie drzew owocowych wiąże się z określeniem przeznaczenia i sposobu zagospodarowania terenu, na którym one rosną. Problem przekwalifikowania drzew owocowych na ozdobne powstaje również w przypadku zmiany charakteru prawnego gruntu.

Znaczenia pojęć „ogród użytkowy” i „ogród ozdobny” ustawicznie rozwijały i zmieniały się już od czasów biblijnych. Obecnie następuje coraz wyraźniejszy podział na ogrody ozdobne (zieleń miejską) i plantacje sadownicze. Jednak na terenach zurbanizowanych dochodzi do nakładania się obu tych terminów, dlatego listę drzew ozdobnych należy uzupełnić m.in. o grusze ozdobne.
W literaturze dendrologicznej spotyka się wiele krzewów czy drzew, które mają jadalne owoce i są jednocześnie atrakcyjne dla dendrologii. Za odmiany ozdobne jabłoni, grusz, śliw, wiśni i orzecha należy uznać te wyszczególnione w polskich podręcznikach dendrologii, katalogu Związku Szkółkarzy Polskich oraz innych listach i wykazach.
Podział drzew na owocowe i ozdobne na publicznych terenach zieleni miejskiej jest bezprzedmiotowy. Głównie dlatego, że w niektórych krajach kasztan jadalny, jarząb domowy, jarzębina morawska, praorzechy (Carya), bez czarny, rokitnik, róże, pigwa pospolita, nieszpułka, świdośliwy, fotinie i wiele innych to rośliny sadownicze, które są ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?