Od 2014 r. zaczęły obowiązywać znacznie wyższe wymogi w zakresie efektywności energetycznej w budynkach, szczególnie tych użyteczności publicznej, określone w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych z 2013 r. (WT2013). Stopniowe zaostrzanie wymagań od 2017 r. i 2021 r. to nowe wyzwania dla audytorów, projektantów oraz wykonawców nowych oraz poddawanych termomodernizacji budynków.

Jest ot widoczne już w obecnych naborach do konkursów krajowych i regionalnych programów operacyjnych, dotyczących projektów termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Warunki stawiane tym przedsięwzięciom wynikają z wytycznych ujętych w definicji głębokiej termomodernizacji. Ma to prowadzić do rozwoju technologii dociepleń przegród budowlanych, okien, stosowania nowych materiałów izolacyjnych i do montażu warstw izolacyjnych o grubości nawet do 20 cm. W dziedzinie oświetlenia rozwiązaniem może być szybki rozwój technologii LED i układów automatyki. Efektywność energetyczną należy rozpatrywać w kontekście analizy możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Doświadczenia w przygotowaniu audytów energetycznych spełniających wymagania konkursów wskazują, że audyt wykonywany zgodnie z dotychczasową metodą nie spełnia wszystkich wymogów, np. w zakresie oszczędności energii elektrycznej i generowania jej ze źródła odnawialnego.

Przepisy krajowe są wspomagane przez prawo unijne. Komisja Europejska UE w 2014 r. wydała dwa rozporządzenia w sprawie wykonania ...