Powstające w procesie oczyszczania ścieków osady muszą w sposób bezpieczny dla środowiska zostać zagospodarowane. Wiąże się to z wyborem optymalnej metody. Osady zgodnie z prawem krajowym są odpadem.
W Polsce podstawowym aktem prawnym, dotyczącym gospodarki odpadami jest Ustawa z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach, która weszła w życie pierwszego października 2001 r. (DzU nr 62, poz. 628) wraz z późniejszymi poprawkami. W myśl ustawy osady ściekowe są odpadem i powinny podlegać pewnej hierarchii postępowania, polegającej na minimalizacji ich ilości, a dopiero na końcu usuwaniu, wykorzystaniu lub unieszkodliwianiu. Według Krajowego Programu Gospodarki Odpadami przyrodnicze metody unieszkodliwiania osadów należą do preferowanych i najbardziej przyszłościowych. W 2014 r. blisko 50% całej ilości produkowanych osadów ściekowych ma być kompostowane lub wykorzystywane do rekultywacji i nawożenia gruntów. Przyrodnicze stosowanie osadów należy szczególnie promować w przypadku oczyszczalni odbierających ścieki z terenów mało zurbanizowanych z nieuciążliwym przemysłem.
Osady z dużych miejskich oczyszczalni często zawierają zbyt duże stężenia metali ciężkich. Tak obciążone substancje organiczne należy bezwzględnie wycofać z obiegu w przyrodzie. W sytuacji przekroczenia zawartości metali ciężkich lub wskaźników sanitarnych zamiast recyrkulacji masy powinno...