Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym

Na przełomie czerwca i lipca br. media donosiły, iż producenci oraz sprzedawcy sprzętu elektrycznego i elektronicznego zamierzają podwyższyć ceny. Uzasadnienia takiego rodzaju działań należy, zdaniem producentów i sprzedawców, doszukiwać się we wzroście kosztów związanych z zagospodarowywaniem odpadów zużytego sprzętu.


Pobieżna analiza planowych działań producentów i sprzedawców sprzętu prowadzi do wniosku, iż mamy do czynienia ze znanym niemal od początku istnienia podatków zjawiskiem przerzucania danin publicznych. Aby zrozumieć istotę tego zjawiska, należy w pierwszej kolejności poświęcić parę słów zasadzie „zanieczyszczający płaci” oraz wskazać na podmiot daniny publicznej w sensie prawnym i ekonomicznym. Na zasadzie tej oparta jest również ustawa z 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym1. Ustawa ta transponuje do prawa krajowego wymagania Unii Europejskiej zawarte w dyrektywie 2002/96/WE z 27 stycznia 2003 r. w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego2, zwanej dalej dyrektywą 2002/96/WE.

Zasada „zanieczyszczający płaci”
Zasada „zanieczyszczający płaci” ma w swoim aspekcie ekonomicznym sprawić, iż sprawca zanieczyszczenia poniesie jego koszt (internalizacja kosztów zewn...