Na gruncie nowego P.z.p. odstąpienie od wykluczenia wykonawcy w sytuacji zaktualizowania się względem niego niektórych spośród przesłanek eliminacyjnych tak jak dotychczas będzie mogło wynikać z wdrożenia przez pretendenta do uzyskania zamówienia środków sanacyjnych, to jest z powołaniem na tzw. instytucję self-cleaningu.
Zamawiający będzie mógł też odstąpić od wykluczenia wykonawcy ze względu na nieproporcjonalność tej czynności względem zdiagnozowanego przewinienia i konsekwencji, jaką czynność ta ma wywołać, tj. eliminację reflektanta z postępowania.

Przesłanki wykluczenia na gruncie nowego P.z.p.

Analiza porównawcza art. 108 i 109 nowego P.z.p. oraz przepisów art. 24 ust. 1 i 5 dotychczasowego P.z.p. ukazuje, że ustawodawca dokonał przetasowania przesłanek ulokowanych w ramach katalogu fakultatywnych oraz obligatoryjnych podstaw wykluczenia. Jak wskazano w uzasadnieniu projektu ustawy, „Regulację podstaw wykluczenia dostosowano do regulacji dyrektywy klasycznej. Zasadniczo ograniczono liczbę obligatoryjnych podstaw wykluczenia do przesłanek wskazanych w dyrektywie klasycznej (…) Pozostałe dotychczasowe obligatoryjne podstawy wykluczenia proponuje się przenieść do katalogu fakultatywnych podstaw wykluczenia” (uzasadnienie rządowego projektu ustawy – Prawo zamówień publicznych, druk nr 3624, s. 36-37). Uwzględniając powyższe, ...