Realizowany od stycznia 2009 r. projekt TransWaste, czyli „Formalizacja nieformalnych praktyk w zakresie zbierania i transgranicznego przemieszczania odpadów wewnątrz i do państw Europy Środkowo-Wschodniej”, dobiegł końca. Był on współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, w ramach programu dla Europy Środkowej.
W skład konsorcjum projektu wchodzili partnerzy z Austrii, Niemiec, Polski, Słowacji i Węgier, koordynowani przez Uniwersytet Nauk Rolniczych w Wiedniu (BOKU). Polskim partnerem była firma Wameco, która poddała badaniom Dolny Śląsk.
Działalność tzw. nieformalnych zbieraczy, polegająca na wybieraniu ze strumienia odpadów rzeczy nadających się do ponownego użycia i wartościowych surowców (metali), jest procederem spotykanym w całej Europie. W większości przypadków pochodzą oni z państw Europy Wschodniej, a po towary udają się do zamożniejszych krajów zachodnich. Działalność tej specyficznej grupy społecznej, poza oczywistymi dla niej korzyściami finansowymi, wiąże się ze stratami ponoszonymi przez sektor „formalny” (straty materiałów i surowców) oraz szkodami środowiskowymi („dzikie wysypiska”, emisje szkodliwych substancji). Celem projektu było znalezienie optymalnego rozwiązania problemu działalności nieformalnych zbieraczy, które przyniosłoby korzyści wszystkim za...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?