Przetarte ścieżki?
Realizowany od stycznia 2009 r. projekt TransWaste, czyli „Formalizacja nieformalnych praktyk w zakresie zbierania i transgranicznego przemieszczania odpadów wewnątrz i do państw Europy Środkowo-Wschodniej”, dobiegł końca. Był on współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, w ramach programu dla Europy Środkowej.
W skład konsorcjum projektu wchodzili partnerzy z Austrii, Niemiec, Polski, Słowacji i Węgier, koordynowani przez Uniwersytet Nauk Rolniczych w Wiedniu (BOKU). Polskim partnerem była firma Wameco, która poddała badaniom Dolny Śląsk.
Działalność tzw. nieformalnych zbieraczy, polegająca na wybieraniu ze strumienia odpadów rzeczy nadających się do ponownego użycia i wartościowych surowców (metali), jest procederem spotykanym w całej Europie. W większości przypadków pochodzą oni z państw Europy Wschodniej, a po towary udają się do zamożniejszych krajów zachodnich. Działalność tej specyficznej grupy społecznej, poza oczywistymi dla niej korzyściami finansowymi, wiąże się ze stratami ponoszonymi przez sektor „formalny” (straty materiałów i surowców) oraz szkodami środowiskowymi („dzikie wysypiska”, emisje szkodliwych substancji). Celem projektu było znalezienie optymalnego rozwiązania problemu działalności nieformalnych zbieraczy, które przyniosłoby korzyści wszystkim za...