Niepotrzebne lub przeterminowane leki stanowią odpady niebezpieczne, a pomimo większej niż jeszcze kilka lat temu świadomości Polaków, często nadal zmieszane z odpadami komunalnymi trafiają na składowiska.
 
Dla wielu ludzi odpady te nie różnią się w istotny sposób od pustej puszki czy butelki. Tymczasem stare leki stanowią poważne zagrożenie dla środowiska. Problem ten nie jest nowy i został zauważony już kilkadziesiąt lat temu w Stanach Zjednoczonych. W Europie już od połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku próbuje się ograniczyć wpływ substancji zawartych w lekach na środowisko. Europejska Agencja Środowiska w 2000 r. oszacowała ryzyko i określiła skalę problemu z tym związanego.
Warsztaty eksperckie odbyły się w styczniu 2009 r., a ich owocem jest raport Agencji, dotyczący farmaceutyków w środowisku. Przeczytać w nim można m.in. o tym, że sytuacja wygląda gorzej niż jeszcze 10 lat temu. Koncentracja leków w otoczeniu z roku na rok wzrasta, ich elementy wykrywane są w wodach i glebie, a konsumpcja medykamentów przez społeczeństwa, szczególnie krajów bardziej rozwiniętych, zwiększa się, więc w konsekwencji rośnie też presja tych substancji na środowisko. Ich obecność w strumieniu odpadów komunalnych stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz zwierząt. Podkreślono ponadto potrzebę prawidłowej edukacji mieszkańców or...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?