Przydomowe oczyszczalnie ścieków
Jednym z obowiązków, które Polska przyjęła na siebie na mocy traktatu akcesyjnego do UE, było dostosowanie systemu odprowadzania ścieków komunalnych do wymogów stawianych krajom członkowskim UE na mocy postanowień dyrektywy Rady 91/271 z 21 maja 1991 r.
Dyrektywa dotyczyła oczyszczania ścieków komunalnych (Dz. Urz. WE L 135 z 30 maja 1991 r.) ? dalej: dyrektywa Rady 91/271/EWG lub dyrektywa. Zasadniczym obowiązkiem nałożonym na Polskę było zapewnienie wyposażenia wszystkich aglomeracji o równoważnej liczbie mieszkańców (RLM) większej niż 2000 w systemy zbierania ścieków komunalnych.
Środki niezbędne do osiągnięcia wspomnianego celu (a tym samym do zrealizowania przyjętego przez Polskę obowiązku) zostały określone w treści Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK). W programie tym wskazano kolejne działania, zmierzające do pełnej realizacji dyrektywy, w postaci budowy, rozbudowy lub zmodernizowania oczyszczalni ścieków komunalnych oraz budowy sieci kanalizacyjnych.
Termin realizacji obowiązków nałożonych na mocy Traktatu Akcesyjnego w zakresie stworzenia zbiorczych systemów odprowadzania ścieków komunalnych dla wszystkich wyznaczonych aglomeracji upływa 31 grudnia 2015 r.
Zarówno sama dyrektywa Rady 91/271/EWG, jak i przepisy krajowe (Ustawa z 18 lipca 2001 r. Prawo wodne), przewidują, że głównym środkiem do osiągnięcia pożądanego stopnia oczyszczenia ścieków komunalnych jest nie tyle sama budowa ...