Od wielu lat obserwuje się rozkwit budownictwa jedno- i wielorodzinnego. Pojawiają się zatem kolejne problemy cywilizacyjne – co robić z produkowanymi przez człowieka zanieczyszczeniami, np. ściekami?
W polskich przedsiębiorstwach budowlanych, pomimo trudnej sytuacji na rynku, nadal utrzymuje się nienajgorsza koniunktura1.W większych skupiskach ludności, gdzie funkcjonuje rozwinięta infrastruktura, ścieki z wewnętrznych instalacji płyną do zbiorowej kanalizacji miejskiej lub gminnej. Odmienne rozwiązania stosuje się w przypadku zabudowy rozproszonej: małego osiedla na peryferiach miasta, zabudowy zagrodowej, kolonijnej, leśniczówek, pensjonatów i hoteli położonych w odosobnieniu. Jeżeli nie ma możliwości doprowadzenia kanalizacji sanitarnej, istnieją do wyboru dwa rozwiązania: gromadzenie ścieków w szczelnych zbiornikach, tzw. szambach lub oczyszczanie ich we własnym zakresie. Należy pamiętać, że zgodnie z Ustawą o ochronie i kształtowaniu środowiska (art. 68 pkt 4) „…każdy nowo zbudowany lub zmodernizowany obiekt budowlany nie może być oddany do użytku, jeśli nie wykonano wymaganych przepisami lub przewidzianych w ramach danej inwestycji urządzeń chroniących środowisko...” 2.
 
Ciągle jeszcze najpowszechniejszym sposobem rozwiązania problemu ścieków na terenie Polski jest ich gromadzenie w zbiornikach bezodpływowych, potocznie nazywanych „s...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?