W Europie funkcjonuje łącznie ok. 570 instalacji MBP o zdolności przetwarzania ok. 55 mln ton (z ok. 513 mln Mg odpadów komunalnych w UE). Ich liczba może wciąż nieco wzrosnąć, zmieni się także sposób ich funkcjonowania.

Według prognoz, do 2025 r. powstać ma kolejnych 120 obiektów o przepustowości ok. 10 mln Mg/rok1. W większości krajów UE prowadzona jest wyłącznie modernizacja istniejących zakładów, bez rozbudowy przepustowości. 

Na rysunku pokazano zróżnicowanie przepustowości instalacji MBP w krajach UE, odniesionych do mieszkańca. Do krajów o największej przepustowości (> 200 kg/rok) należą Hiszpania, Włochy, Polska i Estonia. Natomiast w innych krajach – m.in. tych, gdzie ta technologia została zapoczątkowana, czyli Austrii i Niemczech – jej znaczenie uległo zmniejszeniu.

Potrzeby rynku

Jak wspomniano, koncepcja technologii MBP zrodziła się początkowo w Niemczech i Austrii, gdzie od 2005 r. wprowadzono wymóg przetwarzania odpadów przed składowaniem w celu ograniczenia składowania odpadów ulegających biodegradacji. Początkowo cały strumień odpadów miał być poddawany procesom termicznym, jednak po serii badań dopuszczono procesy mechaniczno-biologicznego przetwarzania jako alternatywną technologię. 

Sprzyjała temu opinia publiczna, ponieważ instalacje MBP utożsamiano z niższą emisyj...