Przetwarzanie promieniowania słonecznego w energię elektryczną jest systematycznie udoskonalane, ale wciąż jeszcze daleko nam do granic możliwości. W 2009 r. wytwarzano ogniwa fotowoltaiczne o sprawności w granicach 15-18%. Jednak już w latach 2025-2030 sprawność ma wzrosnąć do ok. 50%.

Chociaż w różnych regionach świata buduje się nieustannie wielkie parki baterii fotowoltaicznych (fot. 1), to już podjęto badania nad konwersją energii słonecznej z udziałem satelity w przestrzeni kosmicznej (EnBW – Energie Baden Wittemberg AG, 6.03.009 r.).
 
Koncepcja orbitalnej elektrowni
W przestrzeni kosmicznej słoneczne promieniowanie jest trwałe oraz równomierne. Stąd wyłoniła się koncepcja podjęcia opracowania i zbudowania odpowiedniej orbitalnej instalacji fotowoltaicznej, wytwarzającej w sposób ciągły energię elektryczną lub kierującą energię ku ziemi, gdzie będzie przetwarzana na energię elektryczną (rys. 1).
Stosowne badania są już prowadzone w NASA w USA. Tu rozpatruje się koncepcję budowy satelity o powierzchni jednego km2 z bateriami fotowoltaicznymi. Były fizyk z NASA, Jon Manhins, wykazał w odpowiednich studiach eksperymentalnych, że za pomocą promieni mikrofalowych będzie można przesłać energię z satelity na naszą planetę.
Japońska Agencja Przestrzeni Kosmicznej (JAXA) opracowuje solarnego satelitę, który, wykorzystując paraboliczne lustr...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?