Stosowanie technologii PV wymaga wysoko wykwalifikowanego personelu na etapie projektowania oraz instalowania systemu, a następnie podczas serwisowania i napraw. Instalatorzy muszą nie tylko wykonywać zadania techniczne prawidłowo i precyzyjnie, ale także przekazywać klientom informacje na temat ulg, kosztów inwestycyjnych, czasu zwrotu nakładów i innych przepisów istotnych w procesie instalowania systemu fotowoltaicznego. Długoterminowe bezpieczeństwo systemu można osiągnąć jedynie wtedy, jeśli system i jego komponenty zostały prawidłowo zaprojektowane, a następnie właściwie wyspecyfikowane, zainstalowane oraz są należycie eksploatowane i konserwowane.

Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki (PTPV) obawia się o jakość komponentów systemów fotowoltaicznych oraz o jakość wykonania instalacji. Firmy instalacyjne na ogół nie posiadają systemu zarządzania jakością, nie stosują procedur odbioru końcowego opartych o normę IEC 62442. Za kilka lat może okazać się, że systemy te nie dostarczają planowanej ilości energii, komponenty ulegają awariom itp. PTPV, obawiając się negatywnego postrzegania, a w efekcie kompromitacji branży fotowoltaiki, uważa za konieczne zapewnienie wysokiej jakości procesu inwestycyjnego systemów PV.

Po wejściu w życie nowelizacji Prawa energetycznego (P.e.) we wrześniu 2013 r. niektórzy operatorzy systemów dystrybucyjnych zaczęli żądać, aby systemy PV były instalowane przez certyfikowanych instalatorów. PTPV przedstawiło wówczas swoją opin...